czwartek, 6 grudnia 2012

DIONIZOS

DIONIZOS - syn Zeusa i ziemskiej kobiety.Bóg wina, sił natury, niskrępowanej szaleńczej zabawy. Wędrował po świecie i uczył ludzi uprawy winnej latorośli.
Atrybuty - wieniec na głowie, puchar, laska opleciona liśćmi winorośli.


DEMETER

DEMETER - córka Tytana Kronosa i jego małżonki Rei, siostra Hery. Bogini plonów, zbóż, rolnictwa i urodzaju. Demeter była matką Persefony. Gdy dziewczyna bawiła się na łace z nimfami, otwarła się przed nią ziemia, wyłonił się bóg królestwa zmarłych Hades, pochwycił ją i zniknął w czeluściach. Demeter usłyszała rozpaczliwy krzyk córki i pośpieszyła jej z pomocą ale nie mogła jej znaleźć. Dziewięćdni błądziła bez jedzenia i picia po całym świecie i szukała córki. W końcu ulitował się nad jej nieszczęściem bóg słonća Helios i powiedział jej co się stało z Persefoną. Demeter udała się do Zeusa i zarządała aby zmusił Hadesa do oddania Persefony. Zeus nie mógł jej jednak pomóc bo tymczasem Hades ożenił się z Persefoną i dał jej skosztować pestek granatu. Demeter opuściła Olimp, zamknęła się w swojej świątyni i zesłała na świat nieurodzaj. Ludzie znienawidzili bogów i przestali składać im ofiary. Wreszcie Zeus znalazł kompromisowe rozwiązanie. Zmusił Hadesa do złożenia obietnicy, że wypuści Persefonę na dwie trzecie roku na świat, gdzie będzie mogła żyć z matką, zaś Demeter musiała zezwolić, żeby przez pozostałą część roku Persefona żyła ze swym mężem w zaświatach. Kiedy więc rolnik jesienią sieje ziarno zbóż, Persefona odchodzi do królestwa zmarłych i Demeter z żalu przestaje darzyć ziemię urodzajem. Gdy zaś wiosną wraca na ziemię matka wita ją wraz z całą przyrodą kwiatami i urodzajem.

AFRODYTA

AFRODYTA - piękna bogini miłości, najbardziej urodziwa z bogiń greckich. Jej pochodzenie jest dość niejasne. Według Homera była córką Zeusa i bogini deszczu Diony. Według Hezjoda zrodziła się z morskiej piany i wyłoniła się z morza na wyspie Cypr. Pomimo, że była boginią miłosci sama nie miała szczęścia w małżeństwie. Zeus przeznaczył jej na męża najszpetniejszego ze wszystkich bogów, kulawego Hefajstosa. Opiekunka żeglarzy. Poruszała się w rydwanie zaprzężonym w gołębie.


ARTEMIDA

ARTEMIDA - córka boga Zeusa i Tytanki Leto, bliźniacza siostra Apollina. Bogini łowów, władczyni lasów i dzikiej zwierzyny, a także bogini księżyca. Znakomita łuczniczka. Atrybuty - łuk i strzała.


ATENA

ATENA - córka Zeusa, wyskoczyła z jego głowy. Bogini pokoju i wojny sprawiedliwej, uosobienie mądrości. Opiekunka Aten i Troi. Atrybuty - włócznia, hełm i egida, sowa, drzewo oliwne.
 Atena była córką Zeusa i prawdopodobnie Metydy (Metis). Istniała przepowiednia, że Metyda urodzi córkę mądrzejszą od Zeusa i syna, który będzie od niego mocniejszy i go obali. Król bogów połknął boginię, by przepowiednia nie miała szans się spełnić. Po niedługim czasie władcę niebios rozbolała głowa i przywołał do siebie boskiego kowala – Hefajstosa (w innych wersjach boga posłańców - Hermesa), któremu nakazał rozłupać sobie czaszkę. Ten usłuchał Zeusa, z którego głowy wyskoczyła Atena w pełnej zbroi. Była ulubionym dzieckiem Zeusa.


ARES

ARES - syn Zeusa i Hery, bóg wojny, opiekun Teb. Brutalny, skory do walki ale nie zawsze zwycięski, niezbyt lubiany. Atrybuty - miecz i włócznia.
Grecy wierzyli, że w dzieciństwie Ares nie przejawiał żadnych szczególnych zdolności, dlatego rodzice oddali go na wychowanie jednemu z tytanów. Jego opiekun sam nic nie umiał i trenował boga jedynie w ćwiczeniach fizycznych. Zaszczepiło to przekonanie u Aresa, że najwspanialszym z zajęć jest wojna. Po jakimś czasie Hefajstos wykuł dla niego włócznie, miecze i tarcze, po czym bóg wojny zszedł na ziemię. Nauczył tam ludzi prawdziwej walki, nauczył ich okrucieństwa i wojny. Wcześniej konflikty kończyły się jedynie kilkoma siniakami i guzami.


HERMES

Hermes - syn Zeusa i nimfy Mai, bóg podróżujących i kupców. Przedstawiany w kapeluszu, który czynił go niewidzialnym oraz w sandałach, które niosły go bardzo szybko. Boski posłaniec i patron złodziei.
Według mitologi greckiej jako niemowlę ukradł Apollinowi stado krów, sprytnie myląc ślady. Następnie podarował bratu lirę z jelit cielęcych i skorupy żółwia, czym złagodził gniew Apollina. W zamian otrzymał jako oznakę władzy laskę herolda, zwaną kaduceuszem (kerykejonem), oplecioną dwoma wężami, (które zaprzyjaźniły się kiedy Hermes rzucił między nie kerykejonem) uśmierzającą spory i kłótnie.
Na początku swojego pobytu na Olimpie okradł większość bogów. Został stamtąd wypędzony, ale bogom zaczęło go brakować, ponieważ miał w sobie tyle młodości i wdzięku, że Olimp zdawał się być bez niego pusty i smutny. Dzięki decyzji Zeusa powrócił na Olimp.
Odprowadzał zmarłych do hadesu, zsyłał ludziom marzenia senne. Był wysłańcem i ambasadorem Zeusa, posłańcem i gońcem bogów z Olimpu.
Atrybutami Hermesa są: kaduceusz, podróżny kapelusz ze skrzydłami – petasos. Jego atrybutem były też sandały ze skrzydłami, dzięki którym przemieszczał się z miejsca na miejsce.

niedziela, 2 grudnia 2012

Apollo

APOLLO - syn Zeusa i bogini Leto (Latony).
Bóg muzyki, poezji, mądrości, wrózbiarstwa, opiekun pasterzy. Piękny mężczyzna, mistrz gry na lirze oraz opiekun muz. Przebywał na Parnasie, skąd zsyłał natchnienie. Apollo był najmłodszym i najprzystojniejszym bogiem spośród mężczyzn.
Atrybuty: lira, łuk, wieniec laurowy.


                                                           

HEFAJSTOS

HFAJSTOS - syn Hery i Zeusa, boski kowal, pan ognia. Znakomity płatnerzi złotnik, zmyślny wynalazca. Pracował w kuźni we wnętrzu wulkanu Etna. Pomimo tego, że nieurodziwy i kulawy był mężem pięknej Afrodyty. Dostarczał pioruny Zeusowi.
Bóg ognia, kowali i złotników.



                                                             

Posejdon

POSEJDON - brat Zeusa, pan morza, władca fal i burz. Jego pojazd ciągną pół-konie, pół-węże.
Siedziba Posejdona znajdowała się na środku morza wewnętrznego (Morze Śródziemne). Bóg miał tam wspaniały pałac otoczony przez nereidy, delfiny i inne dziwne stworzenia morskie.
Atrybut: trójząb.

                                                            

Hera

HERA - czyli "nasza pani" zazdrosna małżonka Zeusa, opiekuna małżeństw. Uosabiała cnoty małżeńskie, w związku z czym walczyła z wszelkimi przejawami zdrady; sama cierpiała z powodu niewierności małżonka.
Pierwotnie jej wizerunkiem był prosty słup lub belka. Później przedstawiano ją jako poważną, dostojną matronę, często z jabłkiem granatu w ręce – symbolem płodności – lub z lilią. Według Parandowskiego Hera na głowie nosiła także diadem z gwiazd. Poświęcony jej ptak to kukułka, lecz często przedstawia się Herę na rydwanie zaprzężonym w pawie, którym powozi Iris, według mitologii jej pokojówka. Oprócz pawi częstym atrybutem Hery była krowa.

Zeus

ZEUS - najważniejszy bóg, "Pan wszystkiego, co jest ponad wszystkim". Stróż porządku i sprawiedliwości. Niezwykle wrażliwy na wdzięki pięknych bogiń i ziemianek.
Władca wszystkich bogów i ludzi. Jego atrybutami były złote pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą.

Bogowie olimpijscy

Bogowie olimpijscy lub "olimpijczycy" to ogólne określenie dwunastu najważniejszych greckich bogów pochodzące od ich siedziby na szczycie góry Olimp. Grecy wierzyli, że na Olimpie znajduje sie złoty pałac Zeusa, miejsce spotkań, zabaw i uczt dwunastu głównych bogów olimpijskich

Bogowie olimpijscy